Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dla Aniołów Biznesu

O aniołach biznesu

Anioły Biznesu na rynku kapitałowym
Anioły Biznesu wypełniają tzw. lukę kapitałową, na którą napotyka wielu początkujących przedsiębiorców. W początkowej fazie rozwoju przedsięwzięcia, przedsiębiorcy są w stanie zgromadzić potrzebne środki samodzielnie – od rodziny, przyjaciół, z własnych oszczędności. Gdy przedsięwzięcie zaczyna się rozwijać pojawia się konieczność doinwestowania – jest ono jednak zbyt małe lub cechuje je zbyt wysokie ryzyko, aby bank lub fundusz venture zdecydowali się zaangażować swoje środki. Pojawia się tym samym luka, którą wypełniają właśnie Anioły Biznesu.
 
Jakie projekty mają szansę na znalezienie Anioła Biznesu?
Każdy ciekawy i innowacyjny projekt ma szansę. Anioły Biznesu poszukują przedsięwzięć z różnych branż, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, mających duży potencjał wzrostu, który zapewni wysoką stopę zwrotu z kapitału. Najważniejsze kryteria oceny projektu to:
• kompetencje i zaangażowanie zespołu
• innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt
• zaawansowanie realizacji projektu (preferowane są firmy już prowadzące działalność)
• dobrze opracowany biznesplan (warunek konieczny).

Jakie branże preferują Anioły Biznesu?

Branże
Źródło: European Business Angels Network
 
Na jakich zasadach projekty są finansowane?
Finansowanie projektów najczęściej odbywa się poprzez objęcie udziałów (bądź akcji) nowej emisji przez Anioła Biznesu. Inwestor obejmuje zwykle udział mniejszościowy, choć zależy to od kwoty inwestycji lub etapu rozwoju przedsięwzięcia. Zdarzają się przypadki, gdy dodatkowo udzielana jest pożyczka od nowego wspólnika, dzięki której pomysł uzyskuje wystarczający poziom finansowania, a pomysłodawcy utrzymują większościowy pakiet udziałów.

Jakich zysków najczęściej oczekuje Anioł Biznesu?

Inwestor prywatny, przy inwestycjach na wczesnych etapach rozwoju, nie skupia się na wypracowywaniu zysku przez spółkę i jego ewentualnej dystrybucji do właścicieli poprzez dywidendy. Znacznie częściej celem jest zbudowanie wartości firmy, tak aby po kilku latach (zwykle 3-5) sprzedać swoje udziały i osiągnąć wówczas wysoki zysk z inwestycji.

Jakie koszty wiążą się z pozyskaniem finansowania od Anioła Biznesu?

Anioł Biznesu zainteresowany transakcją przeprowadza szczegółową analizę przedsięwzięcia (due diligence), której koszty przy decyzji o inwestycji mogą zostać przerzucone na nową spółkę. Dodatkowo sieć Aniołów Biznesu pobiera standardowo opłatę w formie success fee od pozyskanego finansowania. 
Zgłoś projekt Zostań inwestorem

KALENDARIUM