Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dla pomysłodawców

FAQ

 • PYTANIE:

  Kim jest Anioł Biznesu?

  ODPOWIEDŹ:

  Anioł Biznesu to prywatny inwestor (przedsiębiorca lub zamożna osoba) wspierający wybrane pomysły biznesowe, głównie w początkowej fazie ich działalności (start-up). Angażuje on nie tylko środki finansowe, ale również swoją wiedzę, kontakty i doświadczenie biznesowe. Dla wielu przedsiębiorców wsparcie merytoryczne i zwiększenie wiarygodności przedsięwzięcia, dzięki obecności w nim inwestora o dobrej reputacji, jest równie wartościowe, jak otrzymane środki. Na tle innych form finansowania (np. bank, fundusz venture capital, giełda) jedynie Anioł Biznesu oferuje indywidualne zaangażowanie w przedsięwzięcie i współpracę z pomysłodawcą w bieżącej działalności i rozwoju firmy. Najczęściej zaangażowanie Anioła w projekt trwa 2-5 lat, zysk otrzymuje on „wychodząc z inwestycji”, czyli odsprzedając swoje udziały.

  Typowy Anioł Biznesu w Lewiatan Business Angels:

  • w portfelu inwestycyjnym dysponuje kwotą 100 tys. – 1,5 mln zł

  • jest gotowy podejmować ryzyko związane z inwestowaniem w małe, startujące firmy

  • oczekuje bardzo wysokich zysków

  • ma doświadczenie zdobyte jako przedsiębiorca lub manager

  • wspiera merytorycznie rozwój dofinansowywanej firmy.

  LBA współpracuje również z wieloma funduszami wysokiego ryzyka, również inwestującymi w przedsięwzięcia w fazie seed lub start-up. Przedstawiciele takich funduszy są obecni na spotkaniach inwestorów w LBA, bądź też otrzymują od LBA prezentacje nowych projektów.

 • PYTANIE:

  Anioły Biznesu na rynku kapitałowym.

  ODPOWIEDŹ:

  Anioły Biznesu wypełniają tzw. lukę kapitałową, na którą napotyka wielu początkujących przedsiębiorców. W początkowej fazie rozwoju przedsięwzięcia, przedsiębiorcy są w stanie zgromadzić potrzebne środki samodzielnie – od rodziny, przyjaciół, z własnych oszczędności. Gdy przedsięwzięcie zaczyna się rozwijać pojawia się konieczność doinwestowania. Kwota dofinansowania jest jednak zbyt mała lub inwestycję cechuje zbyt wysokie ryzyko, aby bank lub fundusz kapitałowy zdecydowali się zaangażować swoje środki. Pojawia się luka kapitałowa, którą wypełniają właśnie Anioły Biznesu.

 • PYTANIE:

  Jakie projekty mają szansę na znalezienie Anioła Biznesu?

  ODPOWIEDŹ:

  Każdy ciekawy i innowacyjny projekt ma szansę. Anioły Biznesu poszukują przedsięwzięć z różnych branż, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, mających duży potencjał wzrostu, który zapewni wysoką stopę zwrotu z kapitału.

  Najważniejsze kryteria oceny projektu to:

  • kompetencje i zaangażowanie zespołu

  • innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt

  • zaawansowanie realizacji projektu (preferowane są firmy już prowadzące działalność)

  • dobrze opracowany biznesplan pokazujący wiedzę branżową i rynkową zespołu.

  LBA nie wspiera raczej  projektów finansowych (co absolutnie nie dotyczy jednak tzw. „fintech”), ani czegokolwiek, co zakłada inwestycje w nieruchomości.

 • PYTANIE:

  Jakie branże preferują Anioły Biznesu?

  ODPOWIEDŹ:

  Branże preferowane przez Anioły Biznesu

 • PYTANIE:

  Na jakich zasadach projekty są finansowane?

  ODPOWIEDŹ:

  Finansowanie projektów najczęściej odbywa się poprzez objęcie udziałów (bądź akcji) nowej emisji lub zakładanej dopiero spółki przez Anioła Biznesu. Inwestor obejmuje zwykle udział mniejszościowy, choć zależy to od kwoty inwestycji lub etapu rozwoju przedsięwzięcia. Zdarzają się przypadki, gdy dodatkowo udzielana jest pożyczka od nowego wspólnika, dzięki której pomysł uzyskuje wystarczający poziom finansowania, a pomysłodawcy utrzymują większościowy pakiet udziałów.

 • PYTANIE:

  Jakich zysków najczęściej oczekuje Anioł Biznesu?

  ODPOWIEDŹ:

  Inwestor prywatny, przy inwestycjach na wczesnych etapach rozwoju, nie skupia się na wypracowywaniu zysku przez spółkę i jego ewentualnej dystrybucji do właścicieli poprzez dywidendy. Znacznie częściej celem jest zbudowanie wartości firmy, tak aby po kilku latach (zwykle 3-5) sprzedać swoje udziały i osiągnąć wówczas wysoki zysk z inwestycji (przynajmniej 3-krotny).

 • PYTANIE:

  Jakie koszty wiążą się z pozyskaniem finansowania od Anioła Biznesu?

  ODPOWIEDŹ:

  Lewiatan Business Angels pobiera standardowo opłatę w formie success fee, w wysokości zależnej od wielkości kapitału (w dowolnej formie), zadeklarowanego przez inwestora w umowie inwestycyjnej.

MASZ PYTANIA?

 •  

 •  

Zgłoś projekt Zostań inwestorem

KALENDARIUM